ipbv vma ekipa1 sredina Flajer engleski pn
Tesanj mala z sredina AZUS6 MALA

Тим Војномедицинске академије, у сарадњи са колегама из Института за плућне болести Сремска Каменица, успешно је извео механичку, катетерску тромбектомију код пацијента старости 56 година. Ова интервенција је била неопходна јер је пацијент три дана раније имао велику неурохируршку операцију - стабилизацију сакрума, након чега добија масивну плућну тромбоемболију. Знатно боље се осећа након интервенције и добро се опоравља.

Тим Војномедицинске академије предвођен пуковником проф. др Слободаном Обрадовићем, био је у саставу: др Синиша Русовић, др Миодраг Михајловић, РТГ техничар Рената Чучковић и инструментарка Миладинка Топаловић. Са Института за плућне болести Сремска Каменица учествовали су: доц. др Јован Матијашевић, др Урош Батрановић, РТГ техничар Зоран Елез и инструментарка Маја Станојевић. Овом методом, која је изведена на Институту за радиологију ВМА, кроз катетер су фрагментисане и аспириране тромбне масе из главних плућних артерија.

Ова метода је први пут примењена у Србији и служи за лечење болесника са тешком плућном тромбоемболијом који имају контраиндикацију за примену лекова који служе за разлагање тромба. Наведена интервенција ће се спроводити у Кабинету за инвазивно лечење и дијагностику Института за плућне болести Војводине, код пацијената код којих потребан такав вид лечења.

15. јун 2017. године

Екипа у сарадњи:

Снимци тромба:

Оперативни захват у току:

Резултат операције: