Светски дан ХОБП

Светски дан борбе против хроничне опструктивне болести плућа – прогресивне и потенцијално смртоносног обољења које можемо спречити !

Нови Сад, 15. новембар 2017. – Пацијенти и здравствене организације широм света се данас удружују у борби против једне од најчешћих респираторних болести – хроничне опструктивне болести плућа (ХОБП). Годишње у свету од ове болести оболи око 340 милиона, а умире око 3 милиона људи, због чега је ХОБП заузео 3. место свих узрока смрти. Процењује се да у Војводини тренутно има око 160.000 оболелих што чини око 8,5% укупне војвођанске популације. Упркос чињеници да просечно петогодишње преживљавање пацијената износи 60% (што је мање од просечног преживљавања пацијената са злоћудним туморима), више од половине наших суграђана нема постављену дијагнозу болести или се не лечи .

Светски дан борбе против ХОБП организује Глобална Иницијатива за ХОБП и Светска здравствена организација у сарадњи са локалним институцијама широм света.
Институт за плућне болести Војводине се, као и сваке године придружио овој акцији, због чега ће се у ТЦ “Биг” у Новом Саду, 15. новембра од 14 до 17 часова организовати бесплатни спирометријски прегледи (за које није потребна оверена здравствена књижица нити лекарски упут), а сви грађани ће истовремено имати прилику да добију информације о болести, лечењу, начину коришћења терапије и свим осталим питањима везаним за ову болест од лекара и осталог стручног особља ИПБВ.

Светски дан ХОБП

Оскар квалитета 2017

ERS курс спирометрије - ERS Spirometry Driving Licence Part I

Европска школа спирометрије, Тешањ, БИХ