Плућна хипертензија
Плућна хипертензија (ПХ) је патофизиолошки и хемодинамски поремећај узрокован различитим клиничким стањима и болестима.
Златни стандард у дијагностици и праћењу ових пацијената јесте катетеризација десног срца којом се плућна хипертензија јасно дефинише када је средњи артеријски плућни притисак у стању мировања ≥25mmHg.
Клиничка класификација плућне хипертензије обухвата пет група различитог узрока настанка. Посебну групу у оквиру ове поделе чини примарна плућна артеријска хипертенизја (ПАХ) као ретко обољење са просечном инциденцом 10-50/1000000 становника. Непрепозната и нелечена ПХ води ка ремоделовању десне коморе и инсуфицијенцији срца. Терапијски третман захтева мултидисциплинарност и подразумева лечење основне болести али и специфичну, ПХ терапију. Нажалост, највећи број ових лекова није регистрован у нашој земљи.
У Институту за плућне болести Војводине формиран је тим и комисија за плућну хипертензију. Мултидисциплинаран приступ у дијагностичком смислу омогућен је и у оквиру наше установе, те се сваке године дијагностикује све већи и већи број пацијената, а ради се и на имплементацији програма раног скрининга ризичних група.
Институт за плућне болести Војводине у активној је сарадњи са Удружењем пацијената за плућну хипертензију Србије. Све активности овог удружења можете погледати овде:
https://www.facebook.com/plucnahipertenzija/