LogoHeader2lat

LogoHeadermobilna

Klinika za grudnu hirurgiju je vodeća ustanova te vrste u zemlji, kako po broju operacija tako i po repertoaru hirurških intervencija. To je jedina grudno-hirurška ustanova u zemlji koja se bavi kompletnom grudnom hirurgijom, što obuhvata elektivne operacije pluća, grudnog zida, jednjaka, ali i urgentnu hirurgiju - traumu grudnog koša.

Najveći broj operacija iz elektivnog programa tiče se onkološke hirurgije - dijagnostike i lečenja karcinoma pluća. Savremeni multimodalni pristup lečenju karcinoma pluća na klinici je standard lečenja više od decenije, po čemu smo pioniri u zemlji i okruženju.

Po broju od više od 1000 operativnih korekcija urođenih deformacija grudnog zida ("kokošije i levkaste grudi"), naša klinika je jedna od vodećih u Evropi.

Osim tumora pluća dijagnostikuju se i operativno leče i drugi tumori u grudnom košu, uključujući tumore jednjaka. Među infektivnim oboljenjima dominiraju gnojna zapaljenja plućne maramice, koja se leče po veoma efikasnom algoritmu: drenažom grudnog koša, ubacivanjem lekova preko drena (lekovi iz grupe fibrinolitika) i ranim izvođenjem video asistirane torakoskopske hirurgije (VATS).

Od februara 1996. godine na Klinici se primenjuje video asistirana torakoskopska hirurgija – VATS. Klinika je jedina u Srbiji gde se izvode operacije grudnog koša kroz veoma male rezove. Zahvat se izvodi pomoću nekoliko rezova dužine 1 cm kroz koje se uvodi video-kamera i instrumenti za operativni rad. Do sada je na Klinici urađeno više od 2.000 takvih operativnih zahvata. To je idealna metoda za dijagnostiku oboljenja pluća, plućne maramice i drugih organa u grudnom košu, ali i za lečenje mnogih oboljenja. VATS primenjujemo i kod povreda grudnog koša radi procene težine povrede i zbrinjavanja povreda koje je moguće izlečiti bez klasične operacije.

Iz domena opšte hirurgije izvode se laparaskopske operacije žučne kese, preponske kile i kile prednjeg trbušnog zida, operacije štitne žlezde, ali i radiofrekventne ablacije tumora jetre. Pacijenti sa tim oboljenjima tretiraju se na Odeljenju za interventne procedure, dijagnostiku i laparaskopsku hirurgiju.

Odeljenje za intenzivnu negu i intoksikacije - Nivo 3

Odeljenje za intenzivnu negu i intoksikacije –nivo III (Intensive Care Unit-ICU) je deo Klinke za urgentnu pulmologiju na kome se leče kritično oboleli, bolesnici sa disfunkcijom jednog ili više organskih sistema, prevashodno respiratornog i kardiovaskularnog.

Raspolaže sa pet bolesničkih kreveta uz mogućnost ventilatorne potpore, neinvazivnog i invazivnog hemodinamskog monitorninga (krvni pritisak, srčana frekvenca, saturacija, broj respiracija, satna diureza, telesna temperatura). U standardnoj upotrebi su i portabilni aparat za ehokardiografiju, bronhoskop i aparati za kontinuiranu zamenu bubrežne funkcije.

Lekari su angažovani i u Kabinetu za invazivnu dijagnostiku i lečenje, koji je namenjen za invazivne hemodinamske procedure (kateterizacija desnog srca, perikardiocenteza, plasiranje portova, cava filtera, cava stentova, plasiranje ECMO katetera i ECOS katetera, tromboaspiracija, pulmonalna angiografija, balon pulmonalna angioplastika, embolizacija plućnih arterija).

Na odeljenju je zaposleno 6 lekara – troje specijalista (doc. dr Jovan Matijašević, dr sc. med Uroš Batranović i ass. dr Srđan Gavrilović) i tri specijalizanta interne medicine (dr Vladimir Čarapić, dr Svetislava Milić i dr Ana Andrijević), kao  i 21 medicinska sestra/tehničar. Članovi su Društva intenzivista Srbije i Evropskog udruženja intenzivista. Boravili su na usavršavanjima u Sjedinjenim Američkim Državama Mayo Clinic u Ročesteru i Univerzitet u Pitsburgu), u  Italiji i drugim zemljama. Pored velikog iskustva u bavljenju kliničkim studijama i međunarodnim projektima, deo su  globalnog projekta iCertain, koji čini preko 40 zemalja iz celog sveta na čelu sa “Mayo” Klinikom, a Institut za plućne bolesti Vojvodine predstavlja koordinacioni centar.

Rukovodilac Odeljenja za intenivnu negu i intoksikacije je doc. dr Jovan Matijašević, specijalista interne medicine, a glavna medicinska sestra je Maja Stanojević, diplomirani organizator zdravstvene nege.

III kl

Odeljenje za intenzivnu negu – Nivo 2

Odeljenje Intenzivne nege nivo II je moderna respiratorna jedinica Klinike za Urgentnu pulmologiju IPBV koncipirana prema preporukama Evropskog udruženja intenzivista. Odeljenje broji pet bolesničkih postelja sa mogućnošću invazivnog i neinvazivnog praćenja vitalnih parametara kao i dve postelje za smeštaj bolesnika koji zbog multirezistentnih uzročnika zahtevaju mere izolacije. Na ovom Odeljenju se zbrinjavaju kritično oboleli pulmološki bolesnici, a u skladu sa dobrom kliničkom praksom u oblasti intenzivne medicine.

Odeljenje je tehnički opremljeno u skladu sa evropskim standardima i pruža mogućnosti kontinuiranog monitoringa vitalnih parametara, uključujući hemodinamski profil pacijenta.
Na Odeljenju Intenzivne nege nivo II primenjuje se i neinvazivna ventilacija u skladu sa indikacijama, a prema protokolu Evropskog Respiratornog Udruženja (European Respiratory Society).

Zaposleni na Odeljenju Intenzivne nege nivo II su načelnik Prof. dr sc. med. Dušanka Obradović, internista-pulmolog, aktuelni šef Katedre za internu medicinu, potom Ass. dr sc. med. Biljana Joveš, internista-pulmolog i dr Ivana Vujović, klinički lekar, te glavna sestra Odeljenja Dubravka Đorđević

Odeljenju za tromboembolije pluća

Na Odeljenju za tromboembolije pluća leče se oboleli od plućne tromboembolije (PE) i duboke venske tromboze (DVT). Nakon kliničkog pregleda bolesnika i procene kliničke verovatnoće postojanja PE i DVT odmah se pristupa dijagnostičkim procedurama. Rade se RTG pregled pluća, gasna analiza, EKG, ehokardiografija, D-dimer, koagulacioni status, enzimski i biohemijski status. Ako na osnovu tih testova postoji sumnja na plućnu tromboemboliju, dijagnoza se potvrđuje i sa CTPA – kompjuterizovanom plućnom angiografijom i perfuzionom scintigrafijom pluća. Uporedo sa dijagnostikom plućne tromboembolije, nastoji se utvrditi i ishodište tromba ultrasonografskim pregledom vena donjih ekstremiteta. Ako se ishodište tromba utvrdi, u konsultaciji sa vaskularnim hirurgom, odlučuje se o potrebi vaskularne operacije ili o ugradnji vena kava filtera u cilju prevencije recidiva plućne tromboembolije.

Nakon što se osnovnim dijagnostičkim testovima potvrdi klinička sumnja na plućnu tromboemboliju, započinje se lečenje koje zavisi od masivnosti plućne tromboembolije. Masivna plućna tromboembolija leči se fibrinolitičkom terapijom uz monitorisanje pacijenta u Intenzivnoj jedinici Klinike za urgentnu pulmologiju. Stabilizovani bolesnici i bolesnici sa nemasivnom plućnom tromboembolijom se leče antikoagulantnom terapijom (nefrakcionisanim i niskomolekularnim heparinom). Potom bolesnike prevodimo na oralnu antikoagulantnu terapiju, kontrolišemo protrombinsko vreme i kada se postigne terapijski efekat, dalje kontrole se sprovode u Ambulanti za prevenciju tromboze Poliklinike Instituta i to sedam do deset dana nakon otpusta i tokom prvog meseca, a kasnije, kada je terapija dobro regulisana, jednom mesečno. U slučaju da bolesnik nema kontraindikacija za nove oralne antikoagulanse isti se uvode, na taj način skraćena je dužina bolničkog lečenja i kontrole bolesnika se sprovode svako tri meseca. Ako na primenjenu terapiju ne dođe do rezolucije tromba u plućnim arterijama nastaje hronična plućna hipertenzija nakon plućne tromboembolije. Ovo stanje se procenjuje 3 do 6 meseca nakon akutne PE (ehokardiografijom, kateterizacijom desnog srca, CTPA i perfuzionom scintigrafijom) na osnovu navedenih pretraga postavlja se indikacija za endarterektomiju koja je zlatni standard u terapiji CTEPH, ako su začepljene veće grane arterije pulmonalis, a ako su isključene periferne grane indikovana je plućna balon angioplastika. Navedene procedure se rade u specijalizovanim centrima koji su određeni od strane međunarodnog udruženja za CTEPH.

S obzirom da se venski tromboembolizam javlja kao komplikacija drugih oboljenja, operacija, trauma, infekcije, maligniteta, trombofilije postoji tesna saradnja sa drugim klinikama Instituta, klinikama Kliničkog centra u Novom Sadu i Službom za hemostazu i trombozu.

Rukovodilac odeljenja je subspecijalista pulmolog Dr Jadranka Vučićević Trobok, prim.

Saradnici : subspecijalista pulmolog dr Sandra Peković, internista dr Stanislava Sovilj-Gmizić, lekar na specijalizaciji iz interne medicine dr Mirić Milica.

Odeljenje za plućnu hipertenziju i hronično plućno srce - Nivo 1

Kao sastavni deo Klinike za urgentnu pulmologiju predviđeno je za brzo zbrinjavanje i lečenje pacijenata sa akutno/hroničnom respiratornom insuficijencijom najčešće kao posledicom hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP), dekompenzacije desnog srca ili kombinovane kardiorespiratorne bolesti. Kod ovakvih bolesnika često postoji potreba za neinvazivnom mehaničkom ventilacijom uz ostalu medikamentoznu i suporativnu terapiju. Takođe, dijagnostika i rešavanje osnovnog uzroka bolesti dalji su koraci kod pacijenata koji su prošli zbrinjavanje u jedinici intenzivne ili poluintenzivene nege i nastvaljaju lečenje na kliničkom odeljenju.

U okviru odeljenja unazad pet godina posebno se dijagnostikuju i leče pacijenti sa primarnom plućnom hipertenzijom (PAH). Dijagnostika i praćenje ovih pacijenata sprovodi se u skladu sa svestkim smernicama i u saradnji sa drugim centrima u zemlji i inostranstvu (Klinički centar Srbije, AKH Klinika u Beču). Najveći deo dijagnostičkih procedura moguće je uraditi u kratkom roku uključujući i kateterizaciju desnog srca koja je „zlatni standard“ i koja se sprovodi u jedinici intenzivne nege.

Kao jedini referentni centar za PAH u Vojvodini, upornim zalaganjem i u saradnji sa Ministarstvom zadravlja uspeli smo da ovim pacijentima obezbedimo i jedan deo savremene specifične PAH terapije. Trenutno su dostupne dve grupe lekova: phosphodiesteraza inhibitori 5 receptora (sildenafil) i antagonisti endolenin 1 receptora (bosentan), a u okviru kliničkih studija moguće su i dodatne kombinacije kod selektovanih pacijenata. Svi lekovi dodelju se nakon razmatranja i konzilijarnom odlukom Komisije za plućnu hipertenziju čiji je predsednik prof. dr Ilija Andrijević.

Kabinet za invazivnu dijagnostiku i lečenje

 

Rukovodilac odeljenja: Prof. dr Ilija Andrijević

Odeljenski lekari: Dr Stoja Krunić - specijalista pneumoftiziolog i dr sc.med Senka Milutinov- internista pulmolog

Osnovne delatnosti Klinike su dijagnostika i lečenje bolesti plućnog intersticijuma među kojima je najčešća idiopatska plućna fibroza kao i dijagnostika i lečenje granulomatoznih bolesti među kojima su dve najčešće sarkoidoza i tuberkuloza. Na tuberkulozu danas otpada svega oko 15% kapaciteta Klinike, zahvaljujući smanjenju stope oboljevanja od ove bolesti na 14/100.000 u Vojvodini tokom poslednjih 12 godina.
Na Klinici je zaposleno 9 lekara – 1 pulmolog, 1 internista, 4 pneumoftiziologa, 1 lekar na specijalizaciji iz interne medicine i 2 klinička lekara. Od ovih lekara su doktori nauka, od kojih je 1 redovan profesor i 2 vanredna profesora. Na klinici rade 23 medicinske sestre, od toga 1 glavna sestra, 4 sestre odseka, 3 terapeuta i 15 sestara u smeni.

Klinika za granulomatozne i intersticijumske bolesti ima kapacitet od 62 postelje. Raspolaže sa 17 bolesničkih soba, od kojih su 7 šestokrevetne a 10 dvokrevetne. Svaka soba ima svoje kupatilo, a sve bolesničke sobe su opremljene centralnim kiseonikom i klima uređajima. Tokom 2016. godine na klinici je lečeno 1159 bolesnika koji su ostvarili 19 483 bolesničkih dana, a prosečna dužina lečenja je iznosila 17 dana.

Oktobra 2014. godine je osnovan Odsek za izolaciju zaraznih tuberkuloznih bolesnika, koga čine 3 bolesničke sobe sa ukupnim kapacitetom 9 bolesnika. Ovaj Odsek je fizički odvojen od ostalog dela Klinike i u njemu se u potpunosti sprovode mere kontrole TB infekcije u skladu sa Standardnim operativnim procedurama.

Do 1. aprila 2015. u toku je bio desetogodišnji projekat “Kontrola tuberkuloze u Srbiji“. Svi lekari klinike su bili uključeni u ovaj projekat kao članovi ekspertskog tima, supervizori, edukatori. Edukacije svih profila zaposlenih na klinici se sprovode u skladu sa planom i programom edukacija. Posebna pažnja je obraćena na edukaciju o merama sprečavanja i suzbijanja nozokomijalne infekcije bacilom tuberkuloze, pred otvaranje odseka za izolaciju. Ovom edukacijom su bili obuhvaćeni i svi ostali zdravstveni i pomoćni radnici van klinike koji u sklopu svog posla imaju potrebe da ulaze na odsek (servirke, tehnička lica, laboranti), kao i pacijenti i članovi njihovih porodica.

I po završetku Projekta kontrole TB u Srbiji, lekari Klinike imaju vodeću ulogu u kontroli ove bolesti u Vojvodini, preko edukativnih seminara, specijalnih radionica, supervizijskih poseta ustanovama u Vojvodini koje leče tuberkulozu, kao i pružanjem konsultativnih usluga preko Komisije za granulomatozne i intersticijumske bolesti.

Od 01.01.2015. godine u Institutu za plućne bolesti Vojvodine počeo da se primenjuje kvantiferonski test (QFT test). Ovaj test se koristi za detekciju latentne tuberkulozne infekcije (LTBI). Za razliku od PPD testa ovaj test je pozitivan samo u slučajevima prisutne infekcije sa Mikobakterijumom tuberkuloze a ne i kod primenjene BCG vakcine. Test se radi u Imunološkoj laboratoriji Instituta za plućne bolesti Vojvodine. Prednost ove metode dokazivanja LTBI u odnosu na PPD testiranje je i u tome što je dovoljan samo jedan dolazak u laboratoriju a ne dve posete lekaru u razmaku od 72 sata kao što je to kod PPD testiranja.

Iako je Klinika osnovana prevashodno za dijagnostiku i lečenje tuberkuloze, savremeni trendovi pada broja obolelih u Srbiji i Vojvodini doveli su do toga da se Klinika sve više usmerava na dijagnostiku i lečenje kako sarkoidoze, tako i bolesti plućnog intersticijuma. Zbog toga je i promenjen naziv klinike. U ovim bolestima je tokom poslednje decenije došlo do značajnih novih saznanja u vezi dijagnostike i lečenja, te se lekari klinike sve više usmeravaju i usavršavaju i u tim oblastima.

U skladu sa tim je i prepoznavanje multidisciplinarnog pristupa dijagnostici i lečenju bolesti plućnog intersticijuma i osnivanje Komisije za granulomatozne i intersticijumske bolesti koju čine kliničari pulmolozi/pneumoftiziolozi klinike, radiolog i patolog. Ova Komisija donosi konačne odluke o dijagnostici i lečenju aktivne i latentne tuberkuloze, sarkoidoze i ostalih granulomatoznih i intersticijumskih bolesti. Na komisiji se razmatraju slučajevi kako ležećih tako i ambulantnih bolesnika koji se mogu slati po preporuci regionalnog pneumoftiziologa /pulmologa ili lekara neke druge specijalnosti koji se bavi lečenjem sistemskih bolesti koje mogu zahvatiti i plućni intersticijum (imunolog, reumatolog itd.). Komisija radi utorkom i četvrtkom od 11 časova a zakazivanje pregleda je preko Ambulante za kontrolne preglede Instituta (021/4805114).

Svi zdravstveni radnici klinike se neprekidno usavršavaju u oblastima svoga rada preko edukativnih seminara, stručnih sastanaka i kongresa u zemlji i inostranstvu, na kojima učestvuju ne samo kao slušaoci, nego i kao aktivni učesnici preko organizovanja seminara i simpozijuma, uvodnih predavanja, oralnih i poster prezentacija.

Klinika za opstruktivne bolesti pluća i akutne pneumopatije raspolaže sa 74 bolničke postelje koje su raspoređene u 20 soba (deset dvokrevetnih, dve trokrevetne i osam šestokrevetnih) od kojih je sedam klimatozovano. Tokom godinu dana na Klinici se zbrine oko 2.000 pacijenata obolelih od akutnih infekcija donjih disajnih puteva, astme, hronične opstruktivne bolesti pluća, respiratorne insuficijencije, cistične fibroze, retkih bolesti pluća i pacijenata sa nedijagnostikovanim promenama plućno-torakalne regije.

Klinika je opremljena savremenom medicinskom opremom, aparatima za inhalaciju toplim vazduhom i aparatima za aplikaciju leka sa pozitivnim pritiskom, obezbeđen je centralni kiseonik instaliran u svim bolesničkim sobama.  Dijagnostičke i terapijske procedure se sprovode prema savremenim principima dobre kliničke prakse i u skladu sa nacionalnim i internacionalnim smernicama. Lekarima su dostupne savremene laboratorijske analize biohemijskih parametara, markera inflamacije, imunološkog statusa, mikrobiološke dijagnostike, patohistoloških analiza, radiološke i imidžing dijagnostike kao i ispitivanje plućne funkcije (spirometrija, pletizmografija, kapacitet difuzije, testovi opterećenja), gasna analiza, indukovanog sputuma, specifičnih bronhoprovokacijskih testovi, in-vivo i in-vitro alergoloških testova.

Na  Klinici se kontinuirano prate novine u dijagnostici i lečenju, sprovodi se edukacija srednjeg medicinskog osoblja i lekara. Jedan od naših primarnih ciljeva je i edukacija pacijenata o prirodi bolesti, načinu života, primeni inhalera i važnosti redovnog lečenja i kontrola. U tu svrhu štampani su i popularni pamfleti i priručnici - kako za lekare tako i za pacijente. Veoma smo ponosi na saradnju koju imamo sa lekarima iz drugih centara Srbije, kao i kolegama iz regiona: Crna Gora, Republika Srpska, BIH, Hrvatska, Slovenija, Makedonija. Strani državljani se neretko upućuju na Kliniku radi dalje dijagostike i lečenja.

MMK 2998

Odeljenje za respiratorne infekcije i akutne pneumopatije

(rukovodilac: Prof. dr sci med. Mirna Đurić, lekari: dr sci med. Dušan Škrbić, volonter Ždrnja Marija)

Na Odeljenju za akutne pneumopatije najčešće se leče bolesnici sa akutnim respiratornim infekcijama bakterijske, virusne, gljivične ili nepoznate etiologije, bronhiektazijama, pleuralnim izlivima i infiltrativnim promenama u plućima nerazjašnjene etiologije. Pored osnovnih laboratorijskih analiza, u rutinskom radu se koriste savremeni biomarkeri inflamacije, rendgenski snimci, kompjuterizovana tomografija grudnog koša, mikrobiološka dijagnostika (bakteriološke, virusološke, imunološke i mikološke analize iz seruma, iskašljaja, bronhoaspirata i bronholavata), a ukoliko je potrebno sprovodi se i priprema za invazivnu dijagnostiku (bronhoskopija, videoasistirana torakoskopija I torakotomija). U saradnji sa drugim odeljenjima i ustanovama vrši se redovno praćenje izolovanih uzročnika u sklopu monitoringa teških vanbolničkih infekcija donjih disajnih puteva na teritoriji grada Novog Sada i južnobačkog okruga.

Odeljenje ima i posebnu jedinicu koja se bavi zbrinjavanjem i lečenjem adultnih pacijenata sa cističnom fibrozom koja, prema preporukama evropskog udruženja za cističnu fibrozu, podrazumeva upotrebu inhalatorne antibiotske terapije, respiratorne rehabilitacije i edukacije uz multidisciplinaran pristup u farmakološkom i nefarmakološkom tretmanu.

Odeljenje za hronične opstruktivne bolesti pluća

(rukovodilac: mr. sci med Lidija Vrtunski-More, prim., lekari: spec. dr med Jelena Papović, mr sci. med Olivera Maksimović, prim.)

Na odeljenju za hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP) zbrinjavaju se pacijenti sa akutnim pogoršanjem HOBP savremenom bronhodilatatornom i antiinflamatornom  terapijom, a u slučaju poremećaja pulmonalne gasne razmene  primenjuje  se supstituciona kiseonična terapija. Vrši se ispitivanje postojanja komorbiditeta i započinje njihovo adekvatno zbrinjavanje. Svi bolesnici se uključuju u program respiratorne rehabilitacije kojim se obezbeđuju brži i kvalitetniji oporavak. Adekvatnom terapijom pogoršanja HOBP redukuje se njihova učestalost i težina, poboljšava kvalitet života i preživljavanje pacijenata. Značajan segment lečenja je i edukacija pacijenta o karakteru bolesti, težini, prognozi, merama prevencije, edukaciji o pravilnoj primeni inhalera, značaju prestanka pušenja i ostalim nefarmakološkim merama lečenja. U indikovanim slučajevima vrši se procena za interventnu hiruršku proceduru u vidu redukcije plućnog parenhima ili bulektomije.  

Odeljenje za astmu

(rukovodilac Prof. dr sc med Biljana Zvezdin, lekari: Doc. dr sci. med Violeta Kolarov, prim., mr sci. med. Vesna Kosjerina-Oštrić, klinički lekar dr med. Branislav Tušek)

Na Odeljenju se sprovodi dijagnostika i lečenje obolelih od astme, kao i tretman akutnog pogoršanja astme po principima dobre kliničke prakse, poštujući najnovije preporuke svetskih vodiča za ovu bolest. Procenjuje se stepen kontrole astme i analiziraju se svi faktori koji dovode do loše kontrole bolesti. Razmatraju se komorbiditeti (rinitis, sinusitis, gastroezofagealni refluks, disfunkcija glasnih žica, depresivnost, anksioznost, osteoporoza i drugi) i konsultuju odgovarajući specijalisti radi potvrde dijagnoze i započinjanja terapije. Sastavni deo tretmana je sprovođenje respiratorne rehabilitacije. Svakodnevno se vrši edukacija bolesnika o astmi, načinu primene inhalatorne terapije, načinu života, izbegavanju rizičnih faktora, važnosti redovnih kontrolnih pregleda, prepoznavanju prvih znakova pogoršanja bolesti koja može da ugrozi život.

Naš cilj je da se obezbedi najbolji nivo zdravstvene zaštite, dijagnostike i terapije za svakog bolesnika, poštujući multidisciplinarni pristup.

Odeljenje za intenzivno lečenje i negu opstruktivnih i alergisjkuh bolesti pluća

(rukovodilac: Asist. dr sci. med Sanja Hromiš, prim., lekari: spec. dr med. Srđan Stefanović, spec. dr med. Jelena Crnobrnja, klinički lekar dr med. Tatjana Petrović)

Odsek intenzivne nege opstruktivnih bolesnika (nivo 2)

Na navedenom odseku Odeljenja za intenzivno lečenje i negu opstruktivnih i alergisjkuh bolesti pluća zbrinjavaju se pacijenti sa teškim oblicima hronične respiratorne insuficijencije nastale kao posledica pogoršanja astme i hronične opstruktivne bolesti pluća, pacijenti sa teškom astmom kao i pacijenti sa alergijskim bolestima pluća. Posebna pažnja se posvećuje otkrivanju i lečenju komorbiditeta i edukaciji pacijenata o značaju adekvatne primene lekova, dužini lečenja, prepoznavanja simptoma bolesti i pogoršanja, adekvatnosti primene inhalera, rehabilitaciji, vakcinaciji i drugim nefarmakološkim merama lečenja.

Planom razvoja IPBV predviđeno je renoviranje odeljenja koje treba da obezbedi savremeno opremljenu jedinicu poluintenzivne nege snabdevenu sa četiri aparata za neinvazivnu ventilaciju i četiri monitora uz savremenu prateću opremu. Neinvazina mehanička ventilacija je prva terapijska mera koja se primenjuje kod pacijenata sa akutnom respiratornom insuficijencijom udruženom sa respiratornom acidozom, jer smanjuje smrtnost, smanjuje potrebu za invazivnom mehaničkom ventilacijom, dužinu bolničkog lečenja i poboljšava preživljavanje. Prema najnovijim smernicama za lečenje ove bolesti datim od strane Globalne inicijativeza lečenje i prevenciju HOBP (GOLD- http://goldcopd.org/) primena ovakvog načina lečenja ima nivo preporuke 1A.

Kabinet za alergologiju i tešku astmu

Prema procenama Svetske zdravstvene organizacije, alergijske bolesti danas predstavljaju značajan zdravstveni problem, koji preti da poprimi pandemijske razmere. Samo u Evropi od ovih bolesti pati oko 150 miliona ljudi, a uzimajući u obzir aktuelnu tendenciju porasta procenjuje se da će u narednih 15 godina polovina evropske populacije imati barem jednu alergijsku manifestaciju. Neretko, ovi pacijenti imaju teške forme bolesti koja značajno utiče na kvalitet njihovog života, profesionalno i lično napredovanje, ali u velikoj meri doprinosi i opterećuju zdravstveni budžeta.

Alergijske bolesti respiratornog trakta predstavljaju najznačajniju grupu ovih oboljenja, od čega su svakako najzastupljeniji alergijski rinitis i astma. Respiratorne manifestacije mogu nastati kod pacijenata sa alergijom na polene (trava, korov, drveće), grinje, gljivice, alergene domaćih životinja, insekata, lekove, hranu i aditive, mogu biti udružene sa anafilaktičkim reakcijama, kožnim promenama, GI smetnjama, ili se ispoljiti kao loše kontrolisana, teška astma ili perzistentni rinosinuzitis.  

U Kabinetu za alergologiju IPBV godišnje se obavi oko 3.000 novih i ponovljenih pregleda pacijenata sa astmom, hroničnim kašljem, bronhijalnom opstukcijom nepoznate etiologije i suspektnim alergijama i preko 500 kožnih alergoloških testova. U njegovom radu učestvuje visoko stručno i kvalifikovano osoblje sa velikim iskustvom u lečenju pacijenata sa astmom i alergijskim bolestima pluća koje obuhvata sedam lekara od kojih su tri subspecijalisti alergologije. Usluge koje se obavljaju u kabinetu su usaglašene sa već postojećim subspecijalističkim službama koje funkcionišu na nivou grada Novog Sada kao što su Ambulanta za alergologiju Klinike za kožne i venerične bolesti KCV kao i Rinološki kabinet i Kabinet za Fonijatriju ORL Klinike KCV.   

U kabinetu za alergologiju se sprovode sledeće dijagnostičke i terapijske procedure:

Kožni ubodni (prick) testovi koji predstavljaju pouzdan metod u dijagnozi IgE
posredovane alergijske bolesti kod pacijenata sa rinokonjuktivitisom, astmom, urtikarijom, anafilaksom, atopijskim dermatitisom i suspektnom alergijom na hranu i lekove. Metoda je minimalno invazivna, jeftina, rezultati su dostupni odmah, te ukoliko se primenjuje i očitava pravilno, ima visok stepen reproducibilnosti.

Ubodni (prick) test na inhalatorne alergene: respiratorne alergije predstavljaju najčešće alergijske bolesti,a senzibilizacija na inhalatorne alergene se javlja kod 25% ukupne populacije. Prick test na inhalatorne alergene aktuelno se sprovodi u skladu sa preporukom globalne evropske mreže za alergije i astmu (The Global Allergy and Asthma European Network) i obuhvata standardni evropski panel testova (modifikovan za dva alergena u skladu sa aerobiološkom situacijom u Srbiji) od 17 alergena (leska, jova, breza, platan, čempresi i kleke, jasen, mešavina trava, crni pelen, ambrozija, alternaria, kladosporium, aspergilus, dlaka mačke, dlaka psa, evropska grinja i buba rus) uz pozitivnu i negativnu kontrolu. Testiranje se izvodi u skladu sa preporukom evropske akademije za alergologiju i kliničku imunologiju.

Ubodni (prick) test na alergene hrane uz upotrebu komercijalnih preparata  Instituta Torlak
“Prick to prick“ testovi: kožni ubodni testovi se koriste za ispitivanje senzibilizacije na alergene sveže hrane (voće, povrće, pšenica, koštunjavo voće) i predstavljaju najčešću proceduru u evaluaciji alergije na hranu. Broj alergena koji se mogu ispitivati na ovaj način je neograničen, a senzitivnost procedure je veoma visoka i iznosi oko 85% za oralni alergijski sindrom.

Nazalna lavaža, dijagnostička metoda kojom se omogućava kvantifikacija vrste i stepena inflamacije nazalne sluznice, a koristi se u cilju ispitivanja sezonskog i perenijalnog alergijskog rinitisa i infektivnog rinitisa.

Bris nosa na eozinofile, jednostavna i jeftina procedura kojom se određuje prisustvo ovih ćelija u sluznici nosa.

Alergen specifična imunoterapija - Imunoterapija je jedina kauzalna terapija alergija koja dovodi do stvaranja takozvane imunološke tolerancije, odnosno podnošljivosti. Kod većine lečenih pacijenata dolazi do smanjenja simptoma bolesti, smanjene upotrebe lekova uz smanjenja rizika za nastajanje novih senzibilizacija ili razvoja novih alergijskih bolesti. U kabinetu se sprovodi sublingvalna imunoterapija (SLIT) primenom respiratornih alergena (grinje i poleni) Instituta Torlak, u skladu sa preporukama Evropske Akademije za alergologiju i kliničku imunologiju.

Indikovanje i evaluacija rezultata funkcionalnih ispitivanja kao što su: spirometrija, pletizmografija, bronhodilatatorni test, nespecifični indirektni i direktni bronhoprovokacijski testovi, specifični bronhoprovokacijski testovi iindukovani sputum.

Planom razvoja I Klinike i Kabineta za alergologiju planira se uvođenje dodatnih dijagnostičkih procedura čime bi se proširilo i dopunilo ispitivanja za pojedine specifične oblike astme, kao i ispitivanja kod pacijenata sa drugim alergijskim plućnim i vanplućnim bolestima.

 

Dnevma bolnica za tešku astmu i alergijske bolesti pluća

 


Raspored lekara u Kabinetu za alergologiju


Ponedeljak:    

Assist. dr sci. med. Sanja Hromiš, prim., specijalista pneumoftiziolog, subspecijalista alergolog

Utorak:           

Mr sci. med. Lidija Vrtunski – More, prim, specijalista pneumoftiziolog
Spec. dr med. Jelena Papović, specijalista pneumoftiziolog

Sreda:           

Prof. dr sci. med. Biljana Zvezdin, prim.,  specijalista pneumoftiziolog,  subspecijalista pulmolog

Četvrtak:      

Doc. dr sci. med. Violeta Kolarov, prim. specijalista pneumoftiziolog, subspecijalista alergolog  
Dr sci. med. Dušica Stanojev – Jovanović, prim. specijalista pneumoftiziolog

Petak:            

Dr sci. med. Mirjana Jovančević – Drvenica, specijalista pneumoftiziolog, subspecijalista alergolog
Mr sci. med. Olivera Maksimović, prim. specijalista pneumoftiziolog

FaLang translation system by Faboba

Rukovodilac Klinike:

Doc. dr sci. med.  Ivan Kuhajda

Glavna sestra Klinike: Duška Ćulum

 

 

Put doktora Goldmana 4
21204 Sremska Kamenica
Srbija

Telefon: +381 (0)21 480 5100
Fax: +381 (0)21 527 960
Call centar: 066 880 5312
Imenik lekara (xlsx)

Elektronska pošta: ipbvojvodine@gmail.com
Internet adresa: www.ιinstitut.rs

PIB: 100804605
MBR: 08042462
JBKJS: 02567